Tomasz Kowalski

Trener

Tomasz Kowalski

Trener UEFA A

ur.: 31.05.1977

Trenerem juniorów starszych w Klubie Piłkarskim Piła jest Tomasz Kowalski. Hasłem, które przyświeca mu w pracy są słowa Billy’ego Shankly’a: „Są ludzie, którzy uważają, że futbol to sprawa życia i śmierci. Jestem takim podejściem rozczarowany. Futbol jest ważniejszy”.

Karierę piłkarską Tomek rozpoczął i na wstępnym etapie kontynuował we wszystkich na przemian powstających i upadających pilskich klubach, aż po IV ligę. Następnie grał w Lubuszaninie Trzcianka, Stilonie Gorzów, Polonii Słubice, najwyżej na poziomie III Ligii. Jak sam o sobie mówi, jego kariera piłkarska nie była zbyt imponująca i chyba lepiej grał w szachy niż w piłkę nożną. Szybko zorientował się, że na boisku lubi kierować grą, ustawiać zawodników i reagować taktycznie na zmieniające się wydarzenia. W związku z tym już podczas kariery piłkarskiej rozpoczął studia na AWF-e w Gorzowie na specjalności nauczycielskiej. Aby uzyskać uprawienia trenera II klasy w dyscyplinie piłka nożna skończył studia podyplomowe na AWF-ie w Poznaniu. W 2016 roku ukończył kurs trenerski PZPN i otrzymał dyplom UEFA A.

Pracę rozpoczął jako trener reprezentacji młodzieżowych Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Pile. Następnie był trenerem Młodzieżowej Reprezentacji Wielkopolski. W piłce klubowej przez 4 lata pracował w Nielbie Wągrowiec na poziomie II i III ligi jako trener główny oraz asystent trenera. Kolejne 4 lata spędził w czwartoligowej Iskrze Szydłowo będąc głównym trenerem. Od 2017 roku Tomek pracuje w Klubie Piłkarskim Piła, a także jest koordynatorem programu Akademia Młodych Orłów.

Tomek Kowalski sam o sobie mówi tak: „ Nie umiem żyć bez futbolu, nie potrafię bez niego oddychać. Próbowałem się na niego obrażać po przegranych meczach, próbowałem robić coś innego, ale nie umiem. Chyba mam go gdzieś w DNA”.